Osoby ze Zręcina pomagały szukać...
Dodane przez zrecin dnia 11.05.2021

W sobotę dzięki Lesławowi Wilkowi z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, który był inicjatorem poszukiwań oraz Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznego "Galicja"odnaleziono jeden z dzwonów, który 80 lat temu zakopano na zboczu góry Zaśpit, w okolicy pustelni św. Jana z Dukli, by ukryć go przed Niemcami, którzy podczas okupacji konfiskowali dzwony.
W poszukiwaniach udział brało około 80 osób. To jeden z członków „SEH Galicja” dokonał tego odkrycia.
Wśród całej ekipy w poszukiwaniach brali udział także zręcinianie...


Rozszerzona zawartość newsa

sobotę dzięki Lesławowi Wilkowi z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, który był inicjatorem poszukiwań oraz Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznego "Galicja"odnaleziono jeden z dzwonów, który 80 lat temu zakopano na zboczu góry Zaśpit, w okolicy pustelni św. Jana z Dukli, by ukryć go przed Niemcami, którzy podczas okupacji konfiskowali dzwony.
W poszukiwaniach udział brało około 80 osób. To jeden z członków „SEH Galicja” dokonał tego odkrycia.
Wśród całej ekipy w poszukiwaniach brali udział także zręcinianie: Wojciech Żurkiewicz, Pelczarski Tomasz z synem Jakubem oraz Adam Pańczuk.
Odkoopany dzwon jest w idealnym stanie, brakowało tylko serca, ale zaraz okazało się, że serce dzwonu czekało cały ten czas gdzieś na strychu kaplicy. Gdy Bernardyn go przyniósł uderzono nim w dzwon, który przemówił po 80 latach milczenia.

Poszukiwaniom towarzyszyła ekipa programu "Było... nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii”, który prowadzi red. Adam Sikorski.

https://www.youtube.com/watch?v=09wKZiQD8aA&t=4s