Kometa C/2020 F3 Neowise / Mariusz Świętnicki
Dodane przez zrecin dnia 28.07.2020

Jak już zapewne wszyscy wiedzą, na naszym niebie gości wspaniała kometa C/2020 F3 Neowise.

Ubolewam jedynie na tym, że nie mogę już promować naszego Zręcina w branży astronomicznej, (tak jak to miało miejsce w latach 90-tych i początku obecnego stulecia). Przyczyną tego jest olbrzymie i często bezmyślne zanieczyszczenie nieba sztucznym oświetleniem.

Jeśli obiekt nie wymaga fotografii na ciężkim sprzęcie, na którym z konieczności należy stosować specjalne filtry wąskopasmowe, pakuję lekki, ekspedycyjny zestaw do samochodu i wyruszam w miejsca wolne od świetlnego smogu.
Tak też bywa naszą bohaterką. Wszystkie jej zdjęcia wykonałem na...


Rozszerzona zawartość newsa

 

Jak już zapewne wszyscy wiedzą, na naszym niebie gości wspaniała kometa C/2020 F3 Neowise. Ubolewam jedynie na tym, że nie mogę już promować naszego Zręcina w branży astronomicznej, (tak jak to miało miejsce w latach 90-tych i początku obecnego stulecia). Przyczyną tego jest olbrzymie i często bezmyślne zanieczyszczenie nieba sztucznym oświetleniem. Jeśli obiekt nie wymaga fotografii na ciężkim sprzęcie, na którym z konieczności należy stosować specjalne filtry wąskopasmowe, pakuję lekki, ekspedycyjny zestaw do samochodu i wyruszam w miejsca wolne od świetlnego smogu.
  Tak też bywa naszą bohaterką. Wszystkie jej zdjęcia wykonałem na sesjach wyjazdowych.
 
Na fotografii:
   Kometa C/2020 F3 Neowise przechodząca  obok najbardziej znanego asteryzmu nieba północnego - Wielkiego Wozu, który jest częścią składową gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Wielki Wóz stanowi świetny obiekt odniesienia do komety, dobrze obrazując jej olbrzymie rozmiary kątowe. Długość  warkocza gazowanego, mierzonego na fotografii oceniłem na 32°, natomiast peryferyjne szczątki synchronów warkocza pyłowego na 24°.  Zdjęcie wykonałem z Woli Piotrowej, w Beskidzie Niskim. Parametry:2020.07.22.22:40-23:22CWE. Sigma1.4/50 EX DG,(f3.2)+N.D610mod+SW-SA.Exp.24x60sek.,8x120sek.ISO1600

Mariusz Świętnicki