FILMIK Z ODSŁONIĘCIA TABLICY Ks. mjr MIECZYSŁAWA JANASA
Dodane przez zrecin dnia 11.06.2020

We Wtorek 9 czerwca w Zręcinie odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem Tablicy pamięci ks. mjr. Mieczysława Janasa. 
Odsłonięcia dokonała bratanica ks mjr. Mieczysława - Stanisława Łopatkiewicz, bliźniacza siostra Heleny Jabłeckiej* oraz Zofia Wasłowicz - córka bratanka ks. mjr. Mieczysława Janasa. Tablicę poświęcił ks. biskup Krzysztof Chudzio. 
Ks. Mieczysław Janas pochodził z miejscowości Świerzowa Polska, która należy do zręcińskiej parafii. Po napadzie ZSRR na Polskę w ...


Rozszerzona zawartość newsa

We Wtorek 9 czerwca w Zręcinie odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem Tablicy pamięci ks. mjr. Mieczysława Janasa.
Odsłonięcia dokonała bratanica ks mjr. Mieczysława - Stanisława Łopatkiewicz, bliźniacza siostra Heleny Jabłeckiej* oraz Zofia Wasłowicz - córka bratanka ks. mjr. Mieczysława Janasa. Tablicę poświęcił ks. biskup Krzysztof Chudzio.
Ks. Mieczysław Janas pochodził z miejscowości Świerzowa Polska, która należy do zręcińskiej parafii.

Po napadzie ZSRR na Polskę w 1939 roku dostał się, będąc Kapelanem WP w Centrum Wyszkolenia Lotnictwaw Dęblinie do sowieckiej niewoli, gdzie razem z całą elitą polskich obywateli został przez nich zamordowany strzałem w tył głowy. Obecnie jest zgłoszony jako kandydat do beatyfikacji.


To między innymi w tej intencji modlili się kapłani podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Chudzio.
W koncelebrze i podczas uroczystości uczestniczyli:
Ks. płk. Zenon Pawelak - Proboszcz Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie
Ks. por. Mark Pruszkowski - Kapelan Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
Ks. ppor. dr Marcin Krępa z Ciężkowic - kapelan WOT w Dębicy
Ks. Jan Bielec - Dziekan Dekanatu Krosno III Archiprezbiter Krośnieński
Ks. dr Wacław Socha - Wicedziekan, Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie
Ks. kanonik Edward Stępień
Ks. Jan Wosiewicz - Rodak ze Świerzowej Polskiej
Ks. Paweł Bajger oraz w samych uroczystościach uczestniczył Ks. Adam Pakosz wikariusz zręciński.

Swoją obecnością oddali również cześć ks. majorowi:
Stanisław Fundakowski - Wicekurator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Grzegorz Węgrzynowski - Wójt Gminy Chorkówka
Tomasz Tłuściak - zastępca Wójta Gminy Chorkówka


Małgorzata Pelczar - Dyrektor szkoły w Świerzowej Polskiej
Paweł Przetacznik - Dyrektor szkoły w Zręcinie


Bogusława Kawalec - sołtys Świerzowej Polskiej
Piotr Kozubal - Radny RG ze Świerzowej Polskiej
Jerzy Szczur - Radny RG ze Zręcina


Zdalnie była obecna Pani Barbara Tarkowska z Warszawy - Wiceprezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, która prosiła o złożenie kwiatów od Niej na grobie Heleny Jabłeckiej oraz przy tablicy ks. mjr. Mieczysława Janasa.
Poczet sztandarowy wstawiła Szkoła Podstawowa ze Świerzowej Polskiej, a wartę honorową przy tablicy wstawiła Grupa Rekonstrukcyjna OP-11 Zręcin.


Przed tablicą zostały złożone kwiaty i wieńce oraz zapalone znicze. Na zakończenie organizatorzy zadbali o obiad i poczęstunek dla zaproszonych gości. Z okazji odsłonięcia i poświęcenia Tablicy wydano również dwa pamiątkowe obrazki z specjalnie na tą uroczystość ułożoną modlitwą z prośbą o beatyfikację.

* śp. Helena Jabłecka mieszkanka Świerzowej Polskiej - bratanica ks. M. Janasa, która wraz z rodziną pielęgnowała pamięć o kapłanie Mieczysławie oraz o wszystkich ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Dzisiaj czynią to między innymi jej córki Maria Drobek i Lucyna Kochan.