Bogu na Chwałę / Wojciech Żurkiewicz
Dodane przez zrecin dnia 22.03.2020

Przydrożne krzyże stanowią nieodłączny element polskiego krajobrazu. Są one niewątpliwie ciekawym folklorem, jednak często mają głębsze znaczenie, stanowią one jakieś przesłanie. Przydrożne krzyże stawiano z różnych powodów. Nie powstawały one przypadkowo. Każdy chce nam o czymś przypomnieć, do czegoś nawiązać. Krzyże umieszczano w miejscach ważnych dla mieszkańców wsi – przy kościołach, w centrum wsi, na granicy zabudowań, na ścieżkach prowadzących do lasu czy skrajach pól. Krzyż niewątpliwie świadczył o ...


Rozszerzona zawartość newsa

Przydrożne krzyże stanowią nieodłączny element polskiego krajobrazu. Są one niewątpliwie ciekawym folklorem, jednak często mają głębsze znaczenie, stanowią one jakieś przesłanie. Przydrożne krzyże stawiano z różnych powodów. Nie powstawały one przypadkowo. Każdy chce nam o czymś przypomnieć, do czegoś nawiązać. Krzyże umieszczano w miejscach ważnych dla mieszkańców wsi – przy kościołach, w centrum wsi, na granicy zabudowań, na ścieżkach prowadzących do lasu czy skrajach pól. Krzyż niewątpliwie świadczył o pobożności tutejszej ludności.

Jednym z nich jest drewniany krzyż dziękczynny w Zręcinie przy ul. Przylaski (usytuowany obok krzyżówki). Nieznana jest data jego postawienia, jednak zapamiętała go już Honorata Korzeniowska z lat dziecięcych, urodzona w 1884r.   

Ostatni raz krzyż ten został odnowiony w 2000r. przez Andrzeja Graczyka i Mariana Kisiołka. W wyniku wichury w lutym 2020r. został on jednak zniszczony i znów wymagał renowacji.

Z pomocą ruszyła Grupa Rekonstrukcyjna ze Zręcina. Na samym początku wylano fundament z cokołem oraz mocowaniami. Wykonano nowy krzyż o wysokości 3 metrów z belek jodłowych o przekroju 15 x 15 cm, którego końce ramion zostały ścięte. Kolejnym etapem prac było zaimpregnowanie, pomalowanie, sklejenie i połączenie belek stalowym, bardzo starym gwoździem, wykłutym przez kowala, który został znaleziony w miejscu starego krzyża. Pionową belkę zdobi wyrzeźbiona data z napisem A.D. 2020. Na szczycie krzyża mieści się stary stalowy krzyżyk z ozdobnymi promieniami oraz strzałkami na cztery strony świata, który również został wykonany przez kowala.

U góry widnieje kuty napis INR (Jezus Nazarejczyk, Król). Krzyżyk ten pomalowano na popielato i zrekonstruowano występujące na nim ubytki. Są one konsekwencją wydarzeń z września 1944r., kiedy to pocisk spadł nieopodal krzyżówki, uszkadzając napis. Kolejnym etapem renowacji było okucie ramion krzyża chromoniklową blachą i wykonanie na końcach zdobień. Następnie przymocowano wizerunek Jezusa (żeliwny odlew o wymiarze 60 x 40 cm), pochodzący ze starego krzyża i pomalowano na popielato. Na krzyżu zamocowana została tabliczka z datami, kiedy krzyż ulegał wymianie. Ostatecznie odnowiony krzyż został usytuowany 20 marca 2020r.      

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uratowania przydrożnego krzyża:  Adamowi Pańczukowi, Tomaszowi Pelczarskiemu, Piotrowi Szklarskiemu, Krzysztofowi Kozubalowi, Maciejowi Kuczy i Andrzejowi Graczykowi.

Bogu na Chwałę !                                                                           

                                                                                                                       

Wojciech Żurkiewicz