Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Grupy Rekonstrukcyjnej AK OP-11
Dodane przez zrecin dnia 02.12.2019

1 grudnia br. w siedzibie Forum Inicjatyw Społecznych odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Grupy Rekonstrukcyjnej AK OP-11. W spotkaniu tym uczestniczyło 20 osób. Zebranie otworzył i poprowadził Wojciech Żurkiewicz. Na początku przedstawiono działalność grupy
w 2019r.

W styczniu członkowie grupy zorganizowali dwudniowy wyjazd do Zakopanego na Puchar Świata w Skokach Narciarskich, w którym uczestniczyło 22 osoby.
2 miesiące później grupa rekonstrukcyjna współorganizowała...


Rozszerzona zawartość newsa

1

grudnia br. w siedzibie Forum Inicjatyw Społecznych odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Grupy Rekonstrukcyjnej AK OP-11. W spotkaniu tym uczestniczyło 20 osób. Zebranie otworzył i poprowadził Wojciech Żurkiewicz. Na początku przedstawiono działalność grupy
w 2019r.

W styczniu członkowie grupy zorganizowali dwudniowy wyjazd do Zakopanego na Puchar Świata w Skokach Narciarskich, w którym uczestniczyło 22 osoby.
2 miesiące później grupa rekonstrukcyjna współorganizowała IV Bieg Żołnierzy Wyklętych. Na starcie stawiło się około 300 zawodników z Polski i zagranicy.
W kwietniu członkowie grupy uczestniczyli w przykrym zdarzeniu - mszy polowej za śp. Jana Rodzinkę przy krzyżu partyzanckim na Przylaskach, skąd starowali uczestnicy Biegu i Marszu Wyklętych, których był organizatorem i pomysłodawcą.
Na mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, trzyosobowa reprezentacja grupy rekonstrukcyjnej,
w szlacheckich strojach z XVIII w., po raz kolejny oddała salwę armatą hukową, obwieszczając Zmartwychwstanie Chrystusa.   
Parę dni później, 27 kwietnia ze Zręcina wyruszył kolorowy korowód mieszkańców, w tym członków grupy rekonstrukcyjnej, w strojach z XVIII wieku, zmierzający do miejsca, gdzie od wieków zbiegają się granice trzech miejscowości - Zręcina, Świerzowej Polskiej i Szczepańcowej, a do 1772 roku były one również granicami trzech województw: krakowskiego, sandomierskiego i ruskiego.
Następną inicjatywą było zorganizowanie w Święto Flagi IV Rajdu Szlakiem Oddziału Partyzanckiego AK OP-11, który z roku na rok cieszy się większą popularnością. 
Początkiem czerwca grupa rekonstrukcyjna była organizatorem rajdu po Bieszczadach z Wetliny na Rabią Skałę.
24 czerwca 2019r. w święto Jana - nad rzeką Jasiołką w Zręcinie, przy kąpielisku "Pod Wąsem", podtrzymano tradycję puszczania wianków do wody i palenia sobótek.
Parę dni później grupa rekonstrukcyjna współorganizowała wraz z KB Athletic Zręcin IV Bieg Pamięci
ks. prałata Jerzego Moskala.
W sierpniu odbyła się wycieczka w Pieniny. W programie wyjazdu był spływ Dunajcem i zdobycie Sokolicy.
Na zakończenie wakacji została zorganizowana dyskoteka w klimatach retro w Domu Ludowym
w Zręcinie.
1 września w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej złożyli kwiaty i znicze przy mogile upamiętniającej ofiary I i II wojny światowej. Przedstawiono przebieg działań militarnych na naszym terenie oraz odśpiewano pieśni patriotyczne.
Końcem września zainicjowano Nocny Rajd Śladami Oddziału AK OP-11, który rozpoczął się obok krzyża partyzanckiego w Zręcinie przy ul. Przylaski, a następnie trasa przebiegała okolicznymi ścieżkami leśnymi. 12 października zorganizowano rajd po Bieszczadach na bardzo malowniczej trasie: Muczne - Bukowe Berdo – Krzemień – Tarnica - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne.
W tym miesiącu zorganizowano także drugą dyskotekę przy największych przebojach.
W Dzień Wszystkich Świętych kilku członków grupy wystawiło wartę honorową przy mogile upamiętniającej ofiary I i II wojny światowej oraz przy symbolicznym pomniku żołnierzy armii austro-węgierskiej i carskiej z I wojny światowej.
11 listopada odbył się ostatni w tym roku rajd - w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koniec warto wspomnieć o inicjatywie grupy rekonstrukcyjnej oraz mieszkańców Świerzowej Polskiej, jaką była likwidacja dzikiego wysypiska na skarpie przy starym moście na rzece Jasiołce.

W dalszej części spotkania przeprowadzono wybory zarządu oraz komisji rewizyjnej grupy rekonstrukcyjnej na dwuletnią kadencję.
Skład przedstawia się następująco:

Przewodniczący - Piotr Szklarski

Zastępca - Kornel Ryglewicz

Sekretarz - Daria Sajdak

Skarbnik - Luiza Paluch

Członkowie zarządu: Justyna Żurkiewicz i Sebastian Gruszka

Przewodniczący komisji rewizyjnej: Wojciech Żurkiewicz

Członek komisji rewizyjnej: Adam Pańczuk

                Grupa rekonstrukcyjna została przy dotychczasowej nazwie, którą przyjęto 4 lata temu - AK OP-11. Wiąże się ona z oddziałem partyzanckim, działającym na naszym terenie w latach 1943-1944. Dowódcą zgrupowania był ppor. Józef Czuchra ps. Orski. 

 

Luiza Paluch

Justyna Żurkiewicz