Poświęcenie tablicy kapelanów katyńskich z Podkarpacia / Maria Drobek
Dodane przez zrecin dnia 06.11.2019
Po 17 września 1939 r. ponad 14 tysięcy polskich oficerów dostało się do niewoli na terytorium ZSRR. Do obozów specjalnych NKWD trafili również księża kapelani, wśród nich nasz  rodak urodzony 2 stycznia 1904 r. w Świerzowej Polskiej, ks. mjr Mieczysław Janas.
 
Wszyscy zginęli śmiercią męczeńską z rąk funkcjonariuszy komunistycznej Rosji. Chociaż przebywali w niewoli, duchowo pozostali wolni...

Rozszerzona zawartość newsa
Po 17 września 1939 r. ponad 14 tysięcy polskich oficerów dostało się do niewoli na terytorium ZSRR. Do obozów specjalnych NKWD trafili również księża kapelani, wśród nich nasz  rodak urodzony 2 stycznia 1904 r. w Świerzowej Polskiej, ks. mjr Mieczysław Janas. Wszyscy zginęli śmiercią męczeńską z rąk funkcjonariuszy komunistycznej Rosji. Chociaż przebywali w niewoli, duchowo pozostali wolni i byli Znakami Nadprzyrodzonej Rzeczywistości na tej nieludzkiej ziemi. Dbali o morale jeńców, przypominali o ludzkiej i chrześcijańskiej godności, z narażeniem życia sprawowali sakramenty święte.

W 2009 r. Rodzina katyńska zgłosiła 23 kapelanów na kandydatów do wyniesienia na ołtarze jako przedstawicieli ofiar zbrodni katyńskiej.
 
W poniedziałek 4 listopada 2019 r. w kościele garnizonowym p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka z udziałem Ks. Bpa Seniora Kazimierza Górnego oraz wielu kapłanów, wśród których był nasz Proboszcz ks. dr Wacław Socha. Podczas Eucharystii modliliśmy się za zmarłych i poległych żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Po Mszy Świętej odbył się apel poległych, a następnie została uroczyście poświęcona i odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanych w Katyniu ośmiu kapelanów Wojska polskiego pochodzących lub posługujących na Podkarpaciu. 
W uroczystościach uczestniczyła rodzina ks. mjra Mieczysława Janasa z Księdzem Proboszczem dr Wacławem Sochą.
 
Maria Drobek