Gminne dożynki / UG Chorkówka
Dodane przez zrecin dnia 26.08.2019

Dożynkowe uroczystości rozpoczął korowód uczestników, który udał się do Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kobylanach. Po mszy świętej, korowód dożynkowy przeszedł do miejscowego parku, gdzie kontynuowane były Dożynki.

Tradycyjnie grupy wieńcowe ośpiewały swoje wieńce, wręczyły chleby i kołacze gospodarzowi gminy Wójtowi Grzegorzowi Węgrzynowskiemu, który z pomocą organizatorów oraz radnych Rady Gminy podzielił je i ...


Rozszerzona zawartość newsa

W niedzielę 25 sierpnia, w Kobylanach odbyły się „Dożynki Gminne z Ekonomią Społeczną”. Dożynki, czyli tradycyjne ludowe święto, podczas którego rolnicy dziękują za ukończone żniwa i plony. Po ciężkiej pracy, zebraniu tego co dała ziemia, zbliża się czas wypoczynku.
Z tej okazji grupy wieńcowe przygotowały dożynkowe wieńce, zwane także brogami. Jak co roku wykonawcy niezwykłych konstrukcji zaskoczyli nie tylko pomysłem, ale i pięknym wykonaniem.

Dożynkowe uroczystości rozpoczął korowód uczestników, który udał się do Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kobylanach. Po mszy świętej, korowód dożynkowy przeszedł do miejscowego parku, gdzie kontynuowane były Dożynki. Tradycyjnie grupy wieńcowe ośpiewały swoje wieńce, wręczyły chleby i kołacze gospodarzowi gminy Wójtowi Grzegorzowi Węgrzynowskiemu, który z pomocą organizatorów oraz radnych Rady Gminy podzielił je i rozdał uczestnikom dożynek.


Na dożynkowej scenie odegrano widowisko „Żeby chleba było do syta” które przygotował i wykonał Zespół Obrzędowy i Kapela Ludowa „Graboszczanie” z Grabownicy Starzeńskiej. Kapela zaprezentowała się także w utworach ludowych. W trakcie uroczystości wystąpiły także uczennice miejscowej szkoły podstawowej.

Tegoroczne Dożynki przygotowali: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Kobylany razem”, KGW w Kobylalach, Parafia, Rada Sołecka z Sołtysem Wsi. Nad sprawnym przygotowaniem oraz przeprowadzeniem dożynek czuwał i w prace zaangażował się zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce, który zadbał także o nagłośnienie i prowadzenie uroczystości. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali członkowie OSP Kobylany.
Ważnym elementem Dożynek była promocja Ekonomii Społecznej. W promocję takiej inicjatywy zaangażowała się Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Maks” z Chorkówki. W tak ważnym dla rolników dniu nie mogło zabraknąć stoiska Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale z płodami rolnymi przygotowanego przez Zofię Trubus - głównego specjalistę ds. doradztwa rolniczego gminy Chorkówka.
W dzisiejszej uroczystości udział wzięli Piotr Babinetz Poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz Przewodniczący Rady Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Joanna Bril Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Maria Kurowska Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Andrzej Guzik Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Krężałek Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Monika Subik Dyrektor- Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, Maciej Sekuła Przewodniczący Rady Gminy Chorkówka, Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka oraz jego zastępca Tomasz Tłuściak, Wioletta Klimek Sekretarz Gminy Chorkówka, Anna Lula Skarbnik Gminy Chorkówka, Stanisław Kozielec Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej, a także radni, sołtysi, Przewodniczące KGW i Stowarzyszeń działających na terenie gminy Chorkówka.

 

Inicjatywa współfinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Tekst i foto: FB UG Chorkówka, FB Z.Widziszewska