Zaćmienie Księżyca / Mariusz Świętnicki
Dodane przez zrecin dnia 25.01.2019

W miniony poniedziałek o poranku, 21 lutego mogliśmy podziwiać wyjątkowo malownicze całkowite zaćmienie Księżyca.   Jakiś czas przed zjawiskiem zastanawiałem się nad lokalizacją punktu obserwacyjnego z ciekawą topograficznie lub architektonicznie linią zachodniego horyzontu, nad którą miało wystąpić zaćmienie. Po przeglądzie map ...


Rozszerzona zawartość newsa
W miniony poniedziałek o poranku, 21 lutego mogliśmy podziwiać wyjątkowo malownicze całkowite zaćmienie Księżyca.
   Jakiś czas przed zjawiskiem zastanawiałem się nad lokalizacją punktu obserwacyjnego z ciekawą topograficznie lub architektonicznie linią zachodniego horyzontu, nad którą miało wystąpić zaćmienie. Po przeglądzie map wpadła mi w oko Dúbrava, mała wioska na Słowacji, położona 600m.n.p.m. w masywie górskim Branisko, która wraz ze Spiskim Zamkiem - odległym o 4km., Tatrami - odległymi o 40 km. i zaćmionym Księżycem, odległym o 356 000km.,znalazły się mniej więcej w jednej linii.
  Fatalne prognozy pogody dla Podkarpacia i doskonałe dla rejonu Tatr zdecydowały o ostatecznym wyborze tego miejsca.
 
 
 
Fotografia: - "10 Twarzy Zaćmienia" jest multiekspozycją wykonaną w godzinach 06:25 - 07:10. W tym czasie dramatycznie zmieniało się oświetlenie, co sprawiło mi największą trudność w opracowaniu całości, (ogniskowa 120mm).
 
 
 
Fotografia: przedstawia częściowo zaćmiony Księżyc muskający tatrzańską grań. Piramida na lewo od tarczy Srebrnego Globu to oczywiście Łomnica, na szczycie której możemy odwiedzić obserwatorium słoneczne, (ogniskowa 300mm, godzina 07:14).
Użyty sprzęt to Sigma 70-300DG APO wraz z Nikonem D810.