Dwa filmy o Łukasiewiczu
Dodane przez zrecin dnia 26.08.2018

Pierwszy z nich to pełnometrażowy film fabularny, ktrórego reżyserem i scenarzystą jest Marek Kraszewski. Poświęcił on wiele lat, by w polskich i zagranicznych archiwach odnaleźć ciekawostki, które po pierwsze: odsłonią zupełnie nieznane oblicze Ignacego Łukasiewicza. W rolach głównych reżyser planuje obsadzić  Tomasza Kota, który zagra tytułową postać Ignacego Łukasiewicza, natomiast Borys Szyc wcieli się w postać Jana Zeha. Jak wiadomo obaj panowie prowadzili wspólnie żmudne badania, nad wynalazkiem który zmienił oblicze świata. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, film ma się zaczynać sceną kręconą w Zręcinie i będzie to pogrzb Łukasiewicza.

Pomysłodawcą, producentem i reżyserem drugiego ....


Rozszerzona zawartość newsa

 

Pierwszy z nich to pełnometrażowy film fabularny, ktrórego reżyserem i scenarzystą jest Marek Kraszewski. Poświęcił on wiele lat, by w polskich i zagranicznych archiwach odnaleźć ciekawostki, które po pierwsze: odsłonią zupełnie nieznane oblicze Ignacego Łukasiewicza. W rolach głównych reżyser planuje obsadzić  Tomasza Kota, który zagra tytułową postać Ignacego Łukasiewicza, natomiast Borys Szyc wcieli się w postać Jana Zeha. Jak wiadomo obaj panowie prowadzili wspólnie żmudne badania, nad wynalazkiem, który zmienił oblicze świata.

Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, film ma się zaczynać sceną kręconą w Zręcinie i będzie to pogrzeb Łukasiewicza.

 

Pomysłodawcą, producentem i reżyserem drugiego filmu tz. dokumentu fabularyzowanego, którego zdjęcia rozpoczynają się już w poniedziałek jest Bogdan Adam Miszczak, który zadbał o doborową obsadę. Zagrają tacy aktorzy jak Mariusz Bonaszewski, Łukasz Konopka, Artur Dziurman czy Mateusza Mikoś.

Zdjęcia do tego obrazu będą realizowane w Skansenie w Bóbrce, Krościenku, Krośnie oraz w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Film będzie piątą produkcją realizowaną przez TV Obiektyw w serii "Historyczny pejzaż Podkarpacia", przedstawiającą ciekawe postacie i wydarzenia z przeszłości Polski południowo-wschodniej.

Patronem medialnym fabularyzowanego dokumentu jest czasopismo "Podkarpacka Historia" oraz portal www.podkarpackahistoria.pl.   

Tymczasem można wesprzeć produkcję filmu, głosując na tą inicjatywę w konkursie "Herosi przedsiębiorczości", którego celem jest wsparcie ciekawych, lokalnych pomysłów. Zachęcamy do wsparcia i klikania w tym miejscu.

źródło: https://www.podkarpackahistoria.pl/, TVP Rzeszów, http://www.be-art.pl