790. lecie Zręcina w dzień Święta Niepodległości Polski
Dodane przez zrecin dnia 12.11.2017

W sobotę, w święto Niepodległości Polski odbyły się uroczystości 790. lecia Zręcina. Rozpoczęły się w zręcińskim kościele. Ks. dr Wacław Socha mówił, że przewodniczką po kartach historii Zeręcina jest Królowa i Matka, Pani Zręcińska, która od 8. stuleci króluje w naszej miejscowości.

Później, naszych poległych i zasłużonych dla Ojczyzny wymienionych na zręcińskich tablicach, składając kwiaty uczcili: ....

 


Rozszerzona zawartość newsa

W sobotę, w święto Niepodległości Polski odbyły się uroczystości 790. lecia Zręcina. Rozpoczęły się w zręcińskim kościele. Ks. dr Wacław Socha mówił, że przewodniczką po kartach historii Zeręcina jest Królowa i Matka, Pani Zręcińska, która od 8. stuleci króluje w naszej miejscowości.

Podczas Eucharystii za mieszkańców modlili się: proboszcz zręciński ks. dr Wacław Socha, proboszcz z Równego ks. Wojciech Kisiel oraz nasz wikary Wojciech Janusz.

Później, naszych poległych i zasłużonych dla Ojczyzny wymienionych na zręcińskich tablicach, składając kwiaty uczcili:

Joanna  Frydrych - posłanka na Sejm RP

Piotr Babinetz -  poseł na Sejm RP

(kwiaty w jego imieniu złożył radny Zręcina  Wojciech Żurkiewicz z asystą)

Maria Kurowska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego

Andrzej Koniecki - Wójt gminy Chorkówka

Monika Subik - Radna Powiatu Krośnieńskiego

Sołtys Ryszard Prętnik i Rada sołecka Zręcina

Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społecznych z/s w Zręcine.

 

Poczty sztandarowe wystawiły: Szkoła Podstawowa ze Zręcina, Szkoła Podstawowa ze Świerzowej Polskiej, zręcińskie gimnazjum oraz OSP Zręcin.

Grupa rekonstrukcyjna ze Zręcina, która już od jakiegoś czasu ubarwia i podnosi rangę wielu zręcińskich uroczystości wystawiła warty honorowe przy tablicy poległych na cmentarzu, przy zręcińskich dębach katyńskich oraz tablicach pamięci w kaplicy cmentarnej.

Następnie wszyscy przeszli do Domu Ludowego gdzie gospodarze: Ewa Kłos, prezes Stowarzyszenia FIS oraz Mirosław Guzik dyrektor Szkoły Podstawowej w imieniu wszystkich organizatorów przywitali gości.

Po odśpiewaniu hymnu  był czas na życzenia jubileuszowe, które w pięknych słowach złożyli: Joanna Frydrych - posłanka na Sejm, Maria Kurowska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Andrzej Koniecki - Wójt Gminy Chorkówka, na końcu został odczytany list gratulacyjny przesłany przez  Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. 

Głównym punktem uroczystości w Domu Ludowym był fantastycznie przygotowany i świetnie przedstawiony przez dzieci ze zręcińskiej szkoły podstawowej program „OPOWIEM CI O POLSCE”.

Każdy, komu ojczyzna jest miła, nie mógł przejść obojętnie obok tego przedstawienia. Wrażenie to potęgował fakt, że słowa były wypowiadane przez dzieci, wspaniałe dzieci, które włożyły tyle serca, by dobrze wypaść przed liczną bo liczącą około 250. osób publicznością.

 

Beata Bodaszewska i Joanna Brzozowska-Kuchta są autorkami opracowania scenariusza i  prezentacji multimedialnej (opracowanie tekstów, wybór wierszy i piosenek). To te panie przygotowywały dzieci do występu i czuwały nad całością. Nad nauką śpiewu i wokalnym przygotowaniu małych artystów czuwała Agata Samborowska-Zajdel.

Scenografia była autorstwa Beaty Kozubal.

Gdy trwała długa owacja za występ, ja będą pod wrażeniem tych małych artystów przypomniałem sobie słowa ks. prałata Jerzego Moskala, który tak mówił o dyrektorze Mirku Guziku i nauczycielach naszej szkoły ”gdy ma się takiego dyrektora i takich nauczycieli to ja jestem spokojny o nasze zręcinskie dzieci".

Faktycznie, ale to także wielki szacun, jak już mówiłem tam ma spotkaniu, dla młodzieży, że byli w takiej chwil, na tych uroczystościach, razem ze wszystkimi, my starsi byliśmy dumni z nich za ich obecność.

Nie mogło zabraknąć na takiej uroczystości pieśni w wykonaniu zręcińskiego zespołu Nadzieja.

I jeszcze było parę faktów z naszej zręcińskiej historii, które jak potrafiłem tak starałem się przekazać. Później wspólny śpiew i poczęstunek. Były wspaniałe wypieki, kompot oraz dla wszystkich bigos i żurek.

Na pamiątkę organizatorzy wydali kartę pocztową jubileuszową ze zdjęciem wykonanym przez Mariusza Świętnickiego, a  ukazującym Zręcin z lotu ptaka.

Stary Zręcin dziękuje gościom, bo nawet mieszkańcy z sąsiednich miejscowości: Świerzowej Pol., Machnówki, Żeglec i Szczepańcowej zaszczycili swoją obecnością, Zręcin dziękuje swoim mieszkańcom, że byli w ten tak ważny dzień razem, że byli wspólnotą.

 

Jurek Szczur

 

 

Uroczystości 790.  Lecia Zręcina zorganizowali:

Głównym inicjatorem było: Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społeczych z/s w Zręcinie

oraz

proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Stanisława bp. Męczennika ks. dr Wacław Socha, radni: Mieczysław Markiewicz i Wojciech Żurkiewicz, Sołtys wsi Zręcin Ryszard Prętnik i Rada Sołecka wsi Zręcin, Koło Gospodyń Wiejskich w Zręcinie, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Zręcinie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Zręcinie, LKS „Tęcza” Zręcin, Zespół „Nadzieja”, Klub Biegacza „Athletic”.

 

Uroczystości jubileuszowe sponsorowali:

Kółko Rolnicze, Edyta i Grzegorz Gonet, Rafał Miśkowiec, Mariusz i Tomasz Pelczarscy, Bogdan Sajdak, Wiesława i Jerzy Sajdak, Jan Rodzinka, PGE  Rzeszów.