Tak było w Żeglcach/ K. Jagieło
Dodane przez zrecin dnia 03.08.2017

Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać

W celu upamiętnienia tych ważnych dla Polski wydarzeń w naszej miejscowości (red. Żeglcach) zorganizowano krótką uroczystość. Punktualnie o godzinie 17:00 zawyła syrena, następnie uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz ...


Rozszerzona zawartość newsa


Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać

73 lata temu, 1 sierpnia rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.  O godzinie 17°° oddziały Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej przystąpiły do realizacji zadań objętych planem "Burza". Na początku powstania walczącym udało się opanować wiele obiektów we wszystkich dzielnicach Warszawy. Historycy podają, iż w pierwszym szturmie o godzinie "W" wzięło udział od 1500 do 3500 żołnierzy [z 45.000 żołnierzy warszawskiej AK tylko tylu było uzbrojonych]. Niestety bardzo słabe uzbrojenie walczących spowodowało, iż już w wyniku pierwszego uderzenia straty były bardzo wysokie - blisko 2000 zabitych i rannych. Niektóre oddziały AK już 1 VIII wieczorem praktycznie przestały istnieć...Powstanie upadło po 63 dniach.

            W celu upamiętnienia tych ważnych dla Polski wydarzeń w naszej miejscowości (red. Żeglcach) zorganizowano krótką uroczystość. Punktualnie o godzinie 17:00 zawyła syrena, następnie uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz pod kościół, gdzie znajduje się pomnik „ku czci poległym, pomordowanym i prześladowanym za Ojczyznę", pod którym przedstawiciele Stowarzyszenia „Że Chcę” złożyli kwiaty i znicze. Ciekawym elementem uroczystości był pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z Liceum im. Marii Konopnickiej w Jedliczu. Zwieńczeniem programu była krótka inscenizacja historyczna, na którą składały się powstańcze pieśni oraz wiersze.

Z tego miejsca chcemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania tych obchodów; członkom Stowarzyszenia „Że Chcę” oraz żegleckiej młodzieży. Szczególne podziękowania chcemy skierować do Szymona Sajdaka, który zainicjował pomysł przeprowadzenia musztry oraz do dyrekcji i uczniów Liceum im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, dzięki którym odbył się pokaz. Dziękujemy także i mieszkańcom wioski, którzy razem z nami chcieli uczcić pamięć walczących za Polskę.

 

K. Jagieło

foto: J. Kasza: https://goo.gl/photos/bsjE6PfW66FgfPeV7

FILMIK - źródło: teraz krosno.pl:  https://www.youtube.com/watch?v=LbLCKhcp3pc